سفارش تبلیغ
صبا
ترفندهای آموزشی امیر
شنبه 87 تیر 29 ساعت 8:37 عصرنحوه کاهش حجم تصاویر در فتوشاپ
فتوشاپ :

احتمالا برای شما هم پیش آمده که بخواهید عکسی را که اسکن کرده اید یا با دوربین های دیجیتال گرفته اید، روی فلاپی دیسک کپی کنید یا از طریق ای میل برای آشنایان ارسال کنید. در این مواقع یکی از مشکلاتی که اغلب به آن بر می خوریم، حجم بالای عکسها است. در این جا میخواهیم روش کم کردن حجم عکسها را بررسی کنیم. به صورتی که حجم آنها به حداقل برسد و از کیفیت آنها نیز حتی الامکان کاسته نشود.

برای مثال ما عکسی با فرمت Tif داریم که با دقت 300 نقطه در اینچ اسکن شده است. اولین نکته ای که در حجم تصاویر اهمیت زیادی دارد ، فرمت آنهاست، برای مثال فرمت ها Tiff و Psd حجم بسیار بالائی دارند ولی فرمت هائی مثل Gif و Jpg کمترین حجم را دارند.پس مهم ترین کار تغیر فرمت تصاویر است. نکته دوم، دقت تصویر می باشد.برای این که کیفیت عکس هنگام چاپ مناسب باشد، دقت آن حد اقل باید برابر 300 نقطه در اینچ باشد، ولی برای مشاهده تصویر روی مانیتور دقت 72 نقطه در اینچ کافی است . تصویر را در فتوشاپ باز می کنیم. اولین کار این است که دقت تصویر را پائین بیاورید. برای این کار از منوی Image گزینه Image size را انتخاب کنید. در این کادر در بخش Resolution در پائین کادر عدد 300 را تبدیل به 72 کنید و Ok را کلیک کنید. با این کار دقت تصویر به 72 نقطه در اینچ کاهش می یابد. قدم بعدی این است که ابعاد عکس را کاهش دهید. این کار به میزان زیادی از حجم آن کم می کند. باز هم از منوی Image گزینه Image size را انتخاب کنید. این بار در بخش Document size طول و عرص عکس را کم کنید. برای مثال، چنین عکسی با ابعاد ? در ? مناسب به نظر می رسد. سپس ok را کلیک کنید. قدم آخر تغیر فرمت عکس است از منوی File گزینه Save for web را انتخاب کنید. در بخش Settings فرمت Jpg را انتخاب کنید و در زیر آن ، کیفیت را روی Medium تنظیم کنید. میتوانید کیفیت عکس را در کادر سمت چپ ببینید. در بخش پائین نیز حجم عکس با کیفیت کنونی نشان داده می شود. دکمه Save را کلیک کنید، مکان ذخیره سازی و نام عکس را مشخص کرده و باز هم Save را کلیک کنید. میبینید که حجم عکس نهائی، اختلاف زیادی با عکس اصلی دارد. عکس اولیه با فرمت Tiff حدود 10 مگابایت و عکس نهائی حدود 5 کیلوبایت حجم دارد. یعنی یک دو هزارم!

+ نوشته شده در  25 Jul 2006ساعت 9 PM  توسط ِامین حیدری  |  < type=text/java>GetBC(344); نظر بدهید


درد مشترک خیلی‌ها وقتی با برنامه‌های نستعلیق‌ای مثل چلیپا که کار می‌کنن اینه که چطوری متن رو با بهترین کیفیت ممکن و اندازه‌های خیلی بزرگ وارد برنامه‌ی فتوشاپ کنن که حالا یا از اون برای وب استفاده بشه یا برای چاپ (که چاپ اندازه‌های بزرگ‌تری رو میبره)...

درد مشترک خیلی‌ها وقتی با برنامه‌های نستعلیق‌ای مثل چلیپا که کار می‌کنن اینه که چطوری متن رو با بهترین کیفیت ممکن و اندازه‌های خیلی بزرگ وارد برنامه‌ی فتوشاپ کنن که حالا یا از اون برای وب استفاده بشه یا برای چاپ (که چاپ اندازه‌های بزرگ‌تری رو میبره)...، فکر کردم روش خودم رو در رابطه با وارد کردن نستعلیق با بهترین کیفیت در فتوشاپ توضیح بدم... ، البته شاید بهترین روش نباشه، ولی راحت‌ترین روشیه که خودم انجامش میدم، اگر کسی بهتر از اینو میدونه تو کامنت‌ها تکمیلش کنه...

بعد از اینکه متن رو داخل چلیپا تایپ کردید، با انتخاب کردن کل متن اون رو به کلیپ‌برد کامپیوتر انتقال بدید...(اگه چلیپا بازی در نیاره!) بعد او رو به برنامه‌ی کرل پیست کنین(اگه مستقیم توی فتوشاپ پیست بشه، لبه‌های متن رنجه رنجه میشه!)

آبجکت پیست شده در کرل رو انتخاب کنید و به اندازه‌ی دلخواه بزرگش کنید. (بزرگ‌کردن متن در کرل هیچ تاثیر منفی‌ای در کیفیت نداره و تا هر اندازه که خواستید میتونید بزرگش کنید- این قسمت برای چاپ خیلی مفیده چون نیاز به اندازه های بزرگتر داریم) حالا یک بار ungroup ش کنید. (در این زمان حروف به هم ریخته است) حالا از قسمت toolbar گزینه‌ی left align رو انتخاب کنید تا حروف مرتب چیده بشه.. حالا اگه خواستید مثلا نقطه‌های متن رو جابجا کنید به صورت دلخواه و بعد با انتخاب کل آبجکت اون رو export کنید به فایل PNG.

بعد این فایل PNG رو در فتوشاپ باز کنید (با بهترین کیفیت ممکن!) و بعد از تبدیل لایه‌ی background به لایه معمولی با ابزار magic wand و البته tolerance یک پیکسلی (در option bar ش)قسمت سفید تصویر رو delete کنید تا فقط خود متن رو تروتمیز داشته باشید...


متن فوق توسط: هادی غلامی نوشته شده است| نظرات دیگران ( نظر)

درباره خودم
ترفندهای آموزشی امیر
هادی غلامی
سخن مدیر وبلاگ: این وبلاگ یک وب سایت آموزشی بوده و فقط با هدف افزایش سطح آگاهی عزیزانی که طالب پیشرفت هستند در حال فعالیت است . امیدواریم تاکنون توانسته باشم رضایت شما را کسب کنم. آرزوی موفقیت و سربلندی برای همه ی شما عزیزان را داریم . "دوستان عزیز نظر از یادتون نره"
لوگوی من
ترفندهای آموزشی امیر
اشتراک در خبرنامه